Zależne prawa autorskie, czyli prawa na przerabianie dzieła.

Chcesz przerobić, przetłumaczyć, a może zrobić adaptację jakiegoś dzieła? Zanim zabierzesz się do pracy i rozpowszechniania swojego dzieła dowiedz się, czym są zależne prawa autorskie i co należy zrobić, aby ustrzec się niemiłych niespodzianek.

Najogólniej ujmując zależne prawa autorskie to rodzaj zezwolenia, dzięki któremu dany utwór, melodię można dostosowywać do własnych potrzeb. Uzyskanie zależnych praw autorskich powinno mieć formę pisemną- może to być sporządzone w formie umowy, ale także zwykłego maila czy innej formy pisemnej. Chodzi o to, aby w razie jakichkolwiek oskarżeń, gdyby np. sprawa trafiła do sądu móc wykazać, że właściciel danego utworu wyraził zgodę na jego przeróbkę.

Warto zaznaczyć również, że gdy robimy jakąś przeróbkę, tłumaczenie utworu, ale tylko dla siebie, nie mając na myśli celów materialnych, chęci rozpowszechniania danej przeróbki, wówczas zgoda twórcy danej aranżacji, utworu nie jest nam potrzebna.Reasumując, zależne prawa autorskie to forma zezwolenia na przeróbkę, tłumaczenie, etc. danej kompozycji, utworu. Gdy dana przeróbka jest tylko dla nas, nie mamy zamiaru jej rozpowszechniać, sprzedawać, etc. wówczas owe zezwolenie jest nam niepotrzebne. Uzyskanie zależnych praw autorskich powinno mieć formę pisemną.